Monday, May 28, 2012

Les Petits Mouchoirs (2010)

Les Petits Mouchoirs (Little White Lies) (2010) is about secrets within close friends that we ignore to see and sweep under the rag.

Les Petits Mouchoirs (Little White Lies) (2010) halı altina süpürdüğümüz, görmezden geldiğimiz, bilmek-duymak istemediğimiz arkadaslar arasındaki sırlar üzerine bir film.  
François Cluzet
Marion Cotillard
It is the third feature film of Guillaume Canet. You may remember him as an actor in the famous French movie Jeux d’Enfants (Love Me If You Dare) (2003), he performed with Marion Cotillard there; or from the movie Joyeux Noël (2005). Les Petits Mouchoirs is also a personal movie of Canet where he gathered around his close friends and gave them roles. There are famous French actors among them, such as François Cluzet, Gilles Lellouche, Jean Dujardin, Oscar awarded Marion Cotillard and Benoît Magimel.

Yönetmen koltuğuna oturan Guillaume Canet’nin de üçüncü uzun metraj filmi. Kendisini oyuncu olarak Jeux d’enfants (Love Me If You Dare) (2003) filminden hatırlarsınız belki, Marion Cotillard ile oynamıştı; ya da Joyeux Noël filminden. Les Petits Mouchoirs biraz da, Canet’nin yakin arkadaslarını bir araya getirdiği kisisel bir film. Bu isimler arasında fransız sinemasının ünlü oyuncularından François Cluzet, Gilles Lellouche, Jean Dujardin, Oscarli Marion Cotillard ve Benoît Magimel var.
In the movie, a ten or so tightly-knit friends are passing through a period that they have never experienced upon a bad accident that one of their friends had. It is about their unwillingness to see the truth and hiding behind the white lies. They, instead, will choose to believe that their friend’s situation is alright and decide to leave to a pre-planned vacation that they have each year altogether. During this holiday, the secrets about each character will be revealed and as audience, we will witness to their confessions to each other.

Film, on kadar yakın arkadaşın daha önce tecrübe etmedikleri bir dönemden geçmeleri ve içlerinden bir arkadaşlarının başına gelen kötü bir trafik kazasının ardından gerçekleri görmek istememeleri, beyaz yalanlara sığınmaları üzerine. Bu süreçte arkadaşlarının iyi durumda olduğuna inanarak (inanmak isteyerek) beraber tatile çıkan grubu bir dizi kişisel imtihan beklemekte.
Gilles Lellouche
The acting that impressed me the most was of Gilles Lellouche. We unfortunately don’t see Oscar awarded Jean Dujardin much in the movie due to his character, however Lellouche knows how to show off himself in many other well-known French actors. I saw him previously in Paris (2008) and found him outstanding there too.

Oyunculuğundan en çok etkilendiğim oyuncu kesinlikle Gilles Lellouche oldu. Oscar ödüllü Jean Dujardin’i ne yazik ki rolü dolayısıyla pek fazla göremiyoruz filmde; lakin Lellouche filmdeki oyuncular içinde kendini öne çikarmayı basarmış. Daha önce Paris (2008) filminde izlemiştim ve yine çok beğenmiştim.

Les Petits Mouchoirs is not one of the top French movies that you will watch, but definitely one of the most intense ones. Canet knows how to focus on each individual character and shows us some peak moments of them where they confess their personal problems to each other, or even to themselves. The fact that they are lost in your own ego will come out to the surface at the end of the film. The concepts and limits of friendship and honesty are explored over the characters during the film. How much we remember each other in difficult times and how much we understand each other are the questions of the movie. Though some drama is awaiting our characters, I should add that there are very funny moments that give you good laugh.

Les Petits Mouchoirs görebileceğiniz en iyi Fransiz filmlerinden biriolmasa da, kesinlikle en yoğun sahnelerin olduğu filmlerden biri. Canet her bir karaktere nasıl konsantre olacağını biliyor ve kişisel problemlerini birbirlerine, hatta kendilerine itiraf ettikleri uç anlara götürüyor. Kendi bencillikleri içinde kayboldukları gerçegi filmin sonlarına dogru su yüzüne çıkıyor. Arkadaslık, dürüstlük kavramlarını ve sınırlarını karakter üzerinden seyirciyle birlikte keşfe çıkıyor film. Zor zamanlarda birbirimizi ne kadar hatırladığımızı, anladığımızı sorguluyor. Karakterleri sonunda bir drama beklese de, bir çok eğlenceli sahnenin sizi gülmeye zorladigini da eklemek gerek.
   

No comments: