Monday, March 26, 2012

Billy Wilder - Sunset Blvd. (1950)

Sunset Blvd. (1950), written and directed by successful director Billy Wilder, is based on the story of a Hollywood screenwriter and a Hollywood star who is forgotten in the transition from silent movies to the sound cinema. The screenwriter Joe Gills, performed by William Holden, has been experiencing financial problems. While he is fleeing from the people that he owes money, his story intersects with Norma Desmond (Gloria Swanson). Norma is an actress who was on the pinnacle of fame during the silent movie era, but then, Hollywood had forgotten about her and left her aside. Fortunately, she doesn't have financial problems and lives her life in a luxury estate that she owns, and Gills has enough reasons to accept her offer to work on the scenario that she wrote.

Sunset Blvd. (1950) usta yönetmen Billy Wilder'ın yazıp yönettiği, sessiz filmlerden sesli sinemaya geçişte unutulmaya yüz tutmuş bir Hollywood yıldızını ve bir Hollywood senaristini konu alıyor. William Holden'ın canlandırdığı senarist, Joe Gills, maddi sorunlar yaşamaktadır. Borçlu olduğu insanlardan kaçarken hikayesi Norma Desmond (Gloria Swanson) ile kesişir. Norma sessiz sinema döneminde şöhretin doruğuna çıkmış bir oyuncudur, fakat sonrasında, Hollywood onu bir kenarda unutmuştur. Neyseki Norma maddi sorunlar yaşamaktadir, kendisine ait malikanesinde lüks içinde bir hayat sürmektedir, ve Gills'in onun senaryosu üzerinde çalışma teklifini kabul etmesi için bir çok nedeni vardır.
The film sheds light to the true face of Hollywood film industry: intrigues, backstage politics, forgotten stars, complexes, hypocrisy and betrayals. Even if it's a 1950 film, it approaches with a realistic view to the film industry where people struggles in the conflicts of gaining fame and fighting to retain it; and it still exists today. In brief, it tells us that the spotlights, albeit painful, one day might die away.

Film Hollywood'un gerçek yüzüne, entrikaları, sahne arkası politikaları, unutulmaya yüz tutmuş yıldızları, kompleksleri, iki yüzlülükleri ve ihanetleriyle Hollywood'un bilinmeyen yüzüne ışık tutuyor. 1950 yapımı dahi olsa, sinema sektöründe bugün de varolan, şöhreti yakalamak ve kaybetmemek uğruna verilen savaşları gerçekçi bir bakış ile anlatıyor. Kısacası, spot ışıklarının, acı da olsa, bir gün sönebilecegini söylüyor bize film.
The film consists of three main characters: Hollywood star Norma Desmond, screenwriter Gills and butler Max. Only in the late moments of the film, we learn the fact that Max is not there by chance, but that he has his own story. Norma character, who is portrayed by Gloria Swanson, raises the level of the movie, I think. She delivers a wonderful acting performance with Norma Desmond that it took its place among the most memorable characters in the film history. She brought Norma Desmond into existence. She even makes you believe that she played herself in the movie... 

Film üç ana karakterden oluşuyor: Hollywood yıldızı Norma Desmond, senarist Gills ve uşak Max. Filmin ancak çok ilerleyen dakikalarında Max'ın tesadüfen orada bulunmadığını, aslında onun da bir hikayesi olduğunu öğreniyoruz. Norma karakterini canlandıran Gloria Swanson filmin çıtasını yükselten öğe bence. O kadar şahane bir oyunculuk sergiliyor ki, canlandırdığı Norma Desmond karakteri film tarihinin unutulmaz karakterleri arasinda yerini almış bile. Norma Desmond'ı gerçekten varediyor Gloria Swanson, hatta kendisini oynadığını bile düşündürüyor size...
Screenwriter Gills, all of a sudden, finds himself as a servant of Norma Desmond who is surrendered to her ego, who confuses the dream and the reality, who ignores and doesn't want to see the facts of life. But the intrigue doesn't end here, actually it starts here, and drifts us towards the inevitable incident that is clearly shown at the beginning of the movie.

Senarist Gills kendini bir anda egosuna teslim olmuş, hayali ve gerçeği birbirine karıştıran, gerçekleri görmezden gelen, görmek istemeyen Norma Desmond'ın uşağı olarak buluveriyor kendini. Fakat entrika burada bitmiyor, aslında burada başlıyor, ve bizi filmin başında da açıkça gösterdiği kaçınılmaz olaya doğru sürüklüyor.
The street Sunset Boulevard, which gave its name to the movie, is known since the beginning of Hollywood film industry, 1910s and where the first film studio was opened.

Filmin adını aldığı Sunset Bulvarı Hollywood film endüstrisinin basladığı 1910'lu yıllardan beri bilinen ve ilk film stüdyosunun açıldığı bulvarın adı.

Billy Wilder is one of the directors that I never get bored of watching his movies. He is also one of the frequenters of Academy Awards. Besides numerous nominations, he received the Best Director (2 times), the Best Film and the Best Original Screenplay (3 times) Academy Award.

If you want to see a masterpiece that mocks with Hollywood and takes down its mask, don't miss this film!

Billy Wilder, filmlerini her zaman hiç sıkılmadan izlediğim yönetmenlerden. Akademi Ödülleri'nin vazgeçilmez müdavimlerinden aynı zamanda. Sayısız ödüle aday gösterilmesinin yaninda Akademi Ödülleri'nde En Iyi Yönetmen (2 kere), En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo (3 kere) Ödüllerini almış
 
Hollywood ile alay eden, maskesini düşüren bir başyapıt görmek istiyorsaniz kaçırmayın!
   

4 comments:

hypo said...

seyretmiştim.
bir daha syretmekte fayda var.
teşekkürler.

Buket said...

bir sinema klasiği!!

Cinematic Ceremony (Betül) said...

kesinlikle! tekrar tekrar izlenmeli..

Cinematic Ceremony (Betül) said...

katiliyorum, Gloria Swanson unutulmaz bir karakter yaratmis. ben tesekkür ederim! :)